// wiesz, że?
Wdrożenie nowego pracownika zawsze wymaga czasu i nie ma tu znaczenia, czy zatrudniamy osoby pełnosprawne czy niepełnosprawne.
Przygotowania
Zadbaj o to, żeby stanowisko pracy było przygotowane na przyjęcie osoby niepełnosprawnej - dostępność, wygoda, odpowiednio dostosowany sprzęt - jeśli tego wymaga. Brak oczekiwanych udogodnień może wywołać niepotrzebny stres i napięcie u nowego pracownika a przede wszystkim opóźnienie w rozpoczęciu pracy, a więc koszt ze strony pracodawcy.
W przypadku zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością psychiczną, intelektualną czy też inną utrudniającą funkcjonowanie w społeczeństwie warto poświęcić więcej uwagi na proces adaptacji do pracy. Być może uda się przydzielić takiej osobie opiekuna, który wdroży nowego pracownika do obowiązków, zapozna ze współpracownikami czy też budynkiem i zasadami panującymi w pracy. Warto też zapoznać zespół z nowa osobą.
Budowanie zepołu
Zbudowanie zgranego zespołu pracowniczego jest bardzo trudne, nawet jeśli są w nim wyłącznie osoby sprawne. Natomiast jeśli chcemy do zespołu włączyć osobę z niepełnosprawnością (szczególnie widoczną), powinniśmy nie pozostawiać tego procesu samemu sobie i nie podchodzić do niego szablonowo.
Pomoc specjalistów
Osoby chorujące na schizofrenię, urojenia, depresję, chorobę afektywną dwubiegunową to specyficzna grupa osób niepełnosprawnych.
Chcąc stworzyć z nich zgrany team możemy posłużyć się pomocą specjalistów - psychologów lub trenerów pracy. Należy jednak to robić rozsądnie, tak by nie przesadzić, a cała sytuacja nie nabrała znamion sytuacji wyjątkowej. To może sprawić, że zarówno nowy niepełnosprawny pracownik jak i nasi obecni współpracownicy, mogą poczuć się niekomfortowo, co może odwrócić się przeciwko nam.
Jednym słowem zaciągnięcie opinie u specjalisty może być dobrą inwestycją, ale wszelkie działania muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb danej osoby.
JAK W PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WDROŻENIE NOWEGO PRACOWNIKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ?
Określenie wymaganego poziomu wsparcia - zapytaj pracownika o konkretne potrzeby.
Może ze względu na dysfunkcje wymaga większego monitora, odpowiedniego programu, więcej miejsca przy biurku, auta z dostosowaną skrzynią biegów.
Przygotowanie zespołu - nie masz prawa informować współpracowników o chorobie nowozatrudnionej osoby. Jednak jeśli osoba niepełnosprawna sama chce przygotować współpracowników i być może uczulić na jakieś symptomy swojej choroby lub powiedzieć jak mają zachować się np. w przypadku napadu padaczki warto jej to umożliwić.
Przygotowanie pracownika - zapoznanie z miejscem pracy i obowiązkami.
Potencjalne problemy
Najczęstsze problemy wynikają z nieporozumień, tak jak i wśród pełnosprawnych pracowników. Warto więc na bieżąco wyjaśniać wszystkie problemy. Jeśli osoba niepełnosprawna pracuje 7h, przez co wśród pracowników wystąpi zawiść, można przedstawić podstawy prawne z jakich korzysta pracownik.
Najczęściej wymieniane korzyści z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością
Zgrany zespół to nie musi być grupa klonów, pracujących tak samo. Każdy członek zespołu wnosi do niego swoje doświadczenie. Jeśli różnią się między sobą, zespół zyskuje szerszy punkt widzenia.
- poszerzenie ciągów komunikacyjnych dla osób na wózkach ułatwi przemieszczanie się wszystkim
- przystosowanie łazienki i kuchni dla potrzeb niepełnosprawnego może wpłynąć na większy komfort innych użytkowników
- wprowadzenie jasnych zasad i procedur w komunikacji np. ze względu na pracownika z Zespołem Aspergera wpłynie na lepsze porozumiewanie się wszystkich
- szkolenia z pierwszej pomocy, zajęcia integracyjne, wyjazdy, spotkania pomogą scalić grupę pracowników
- poznawanie ludzi, którzy na co dzień mierzą się z wyjątkowymi problemami może w sposób bezpośredni przyczynić się do zwiększenia empatii w zespole
- wizerunek pracodawcy, jako społecznie odpowiedzialnego może pozytywnie wpłynąć na szacunek i motywację pracowników
// ważne
// pamiętaj! Stan zdrowia pracownika jest jego wyłączną sprawą!
Nie informuj bez jego zgody współpracowników o jego niepełnosprawności!
Osoba cierpiąca na epilepsję czy choroby zagrażające życiu pewnie sama poinformuje pracodawcę i współpracowników o swojej przypadłości i wytłumaczy jak mogą jej pomóc w razie ataku.