// wiesz, że?
Aplikacje napłynęły? Kilka osób pozytywnie przeszło weryfikację? Teraz czas poznać kandydatów! Pamiętaj, że musisz się do tego przygotować.
Przygotowania
Kiedy decyzja o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną osoby niepełnosprawnej została już podjęta, warto się do niej dobrze przygotować. Oprócz standardowych pytań merytorycznych przyda się też odpowiednie nastawienie, zrozumienie i empatia.
Pamiętaj! Jeśli zaprosiłeś na rozmowę osobę z niepełnosprawnością ruchową zadbaj o to aby mogła bezpiecznie dotrzeć na miejsce spotkania. Jeżeli w budynku nie ma windy - spotkaj się z nią na parterze. Jeśli osoba porusza się na wózku, rozmowa nie może się odbyć w pokoju 1,5x1,5m - nie ma szans aby wózek mógł tam swobodnie wjechać. Zadbaj o komfort psychiczny kandydata! Miło będzie jeśli dostęp do Twojego biurka czy stołu przy którym odbędzie się rozmowa będzie wygodny - bez ciężkich foteli które w ostatniej chwili będziesz przesuwać, bez nadmiaru krzeseł, z których nie będziecie korzystać.
Jeśli spotykasz się z osobą niedowidzącą a przewidziany jest test kompetencji nie drukuj go najmniejszą czcionką.
Jeśli Twoim rozmówcą będzie osoba niedosłysząca postaraj się mówić wyraźnie i patrz na swojego gościa.
Jeśli kandydat przyjdzie na rozmowę z psem przewodnikiem - nie wypraszaj czworonoga za drzwi - zaproponuj miskę wody.
Przebieg
Rozmowa kwalifikacyjna z osobą niepełnosprawną nie różni się od rozmowy z osobą sprawną. Pamiętaj! Kandydat do pracy nie ma obowiązku ujawniać symbolu swojej choroby. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma prawa paść pytanie o rodzaj niepełnosprawności, stan zdrowia!
Orzeczenie pracownik przedstawia pracodawcy z chwilą nawiązania stosunku pracy, wtedy treść orzeczenia może być skopiowana do celów dowodowych, w przypadkach kontroli prawidłowości wypłaty dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Miłym zwyczajem, a nawet koniecznością, z punktu widzenia przepisów BHP, jest natomiast pytanie o specjalne dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.
O co możesz zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
O warunki zatrudnienia - specjalne potrzeby wynikające z niepełnosprawności - specjalny program komputerowy, większy monitor, auto dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Czy kandydat ma obowiązek poinformować cię, że jest niepełnosprawny?
W Polsce nie ma przepisów, które nakazywałyby osobie niepełnosprawnej ujawniać fakt swojej niepełnosprawności. Nie ma więc obowiązku umieszczać tej informacji w dokumentach aplikacyjnych jeśli stanowisko nie jest przygotowane stricte dla osoby z orzeczeniem.
Orzeczenie
Uwaga! Możesz poprosić kandydata o okazanie orzeczenia, jeśli dane stanowisko jest skierowane wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością lub osoby takie są traktowane na preferencyjnych warunkach. W takiej sytuacji rekruter w celu potwierdzenia oświadczenia kandydata, może poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego status osoby niepełnosprawnej (zgodnie z Art 221 § 3 i 4 Kodeksu Pracy).
// ważne
Pamiętaj! Kandydat do pracy nie ma obowiązku ujawniać symbolu swojej choroby. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma prawa paść pytanie o rodzaj niepełnosprawności, stan zdrowia!