ZATRUDNIANIE - POMAGANIE
O niepełnosprawności

Niepełnosprawni w Polsce

// wiesz, że?

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych w Polsce wynosiła w marcu 2011 r. niemal 4,7 mln obywateli. Prawne potwierdzenie faktu niepełnosprawności posiadało w 2011 roku ponad 3,1 mln osób.

Liczby i statystyki

Nie są to małe liczby. Zakładając, że liczba obywateli Polski to ponad 38 mln osób daje nam to 12,5% osób niepełnosprawnych i ok 8% osób posiadających aktualne orzeczenia o niepełnosprawności. Można więc założyć, że co 10 mieszkaniec Polski jest osobą niepełnosprawną.

W 2010 roku współczynnik aktywnie zawodowo osób niepełnosprawnych wynosił zaledwie 25,9%. Jednak ta liczba powoli rośnie. W pierwszym kwartale 2017 roku współczynnik ten wynosił już 29,4%. Oznacza to, że osoby niepełnosprawne chcą się rozwijać zawodowo, kształcić i być niezależne a pracodawcy coraz chętniej je zatrudniają.

Dlaczego jednak zaledwie ¼ osób niepełnosprawnych pracuje? Czy wynika to z ich schorzeń? Na pewno też, choć w naszej opinii wina leży głównie w sferze stygmatyzacji oraz złego prawa. Dla przykładu osoby z niepełnosprawnością często nie są świadome tego, że pobierając rentę mogą legalnie pracować oraz że są “łakomym kąskiem” dla pracodawców. Obawiają się utraty renty i innych świadczeń.

Pracodawcy natomiast nie wiedzą, że osoba niepełnosprawna to nie tylko osoba leżąca i wymagająca opieki, ale też aktywny społecznie, fizycznie i zawodowo specjalista. Że to może być osoba z dużą wiedzą, doświadczeniem i wykształceniem.

 

// ważne

Za zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej można otrzymać dotację z PFRONu oraz zyskać zaufanie jako firma odpowiedzialna społecznie.

One comment
  1. Kamila

    Często praca dla osób niepełnosprawnych jest pewnym rodzajem terapii. Czytałam o zakładach pracy chronionej i o rynku pracy osób niepełnosprawnych na portalu Rampa. Uważam że osoby niepełnosprawne trzeba wspierać gdy zdecydują się podjąć pracę zawodową! I fajnie gdyby tych miejsc pracy było coraz więcej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *