ZATRUDNIANIE - POMAGANIE
O niepełnosprawności

Jacy są niepełnosprawni pracownicy?

// wiesz, że?

Bardzo często możemy spotkać się z określeniem, że pracownik niepełnosprawny jest pracownikiem sumiennym, zaangażowanym i lojalnym.

Stereotypy a rzeczywistość

Wszystko to prawda, lecz należy mieć na uwadze, że osoby niepełnosprawne w zasadzie niczym nie różnią się od osób zdrowych, stąd powyższe zalety świetnie wyglądają na prospektach reklamowych (np. agencji zatrudnienia), lecz mają tyle samo wspólnego z rzeczywistością, co stwierdzenie, że zimą pada śnieg.

W przypadku pracownika niepełnosprawnego, często faktycznie możemy liczyć na większe zaangażowanie oraz motywację wprost proporcjonalnie rosnącą do stopnia dysfunkcji organizmu. Wynika ona z dość prostego faktu, że osoby takie, zanim trafią do Ciebie na rozmowę o pracę, musiały w życiu przejść prywatną walkę, by osiągnąć to, co osobom zdrowym przychodzi zwykle bez trudu.

Do dziś pamiętam, gdy jeszcze zawodowo zajmowałem się rekrutacją, spotkałem na swojej drodze osobę, która miała ograniczoną sprawność prawej ręki. Była to osoba po studiach i aplikowała na stanowisko administracyjne. To co urzekło mnie w tym kandydacie nie było związane z kompetencjami, czy wiedzą - w końcu czego możemy oczekiwać po osobie po studiach bez żadnego doświadczenia? To co mnie urzekło to fakt, że osoba ta pomimo swojej dysfunkcji organizmu, pracowała w trakcie studiów w popularnej sieci fast food na równi z innymi pracownikami.

W tym wypadku nie pomyliłem się sądząc, że jeśli dam jej szansę, będzie ona wytrwale dążyć do celu, ponieważ całe swoje życie, włącznie z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym, osoba ta pokazywała nam wszystkim, że jest na równi sprawna i skuteczna co inne pełnosprawne osoby.

Warto zatrudniać osoby niepełnosprawne?

Są też inne niematerialne wartości dodane dla Twojego przedsiębiorstwa. To wartości wizerunkowe.

Nie raz spotykamy się z dużymi firmami, które na swoich prospektach reklamowych chwalą się swoim zaangażowaniem społecznym. Bardzo często firmy te powołują wręcz własne fundacje, których celem jest dbanie o wizerunek przedsiębiorstwa, poprzez działalność społeczną lub dobroczynną.

Niestety w większości przypadków, firmy te w tym samym momencie nie są otwarte na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, co przecież wydaje się najprostszym sposobem pomocy korzystnym dla obu stron.

Choć w Polsce jest jeszcze mało firm, które chwalą się tym faktem, warto spojrzeć na pomysł z zatrudnieniem niepełnosprawnego pracownika w zakresie budowania pozytywnego wizerunku organizacji oraz wdrażania polityki CSR, zgodnej z normą ISO 26000 Guidance on social responsibility.

Należy w tym momencie jeszcze raz podkreślić, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, to nie jest wielkie wyzwanie.

Nie jest to nic, na co nie byłoby Cię stać. Stosowanie wymówek pokroju “u mnie niepełnosprawni nie mogą pracować”, albo “niepełnosprawny to słabszy pracownik, bardziej roszczeniowy itp.” może świadczyć tylko o braku wiedzy.

Myśląc o środowisku osób z niepełnosprawnością, jak o osobach bardziej roszczeniowych i leniwych, warto przypomnieć sobie powody, dla których rozwiązałeś umowę o pracę ze swoim pełnosprawnym pracownikiem. Czy nie jest tak, że one zazwyczaj brzmią identycznie jak zaprezentowany wcześniej pogląd na temat osób niepełnosprawnych?

// ważne

// korzyści z zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością są w odczuwalne tylko wtedy, gdy znajdziemy tę właściwą osobę. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku pracownika bez orzeczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *